codetomake.com

Důchodová reforma a penzijní spoření: Co se jak změní? | e15.cz

2023.08.28 02:56Předplatné Přihlásit se Byznys Burzy a trhy Realitní fondy Kryptoměny Finance Reality Průmysl a energetika Technologie Startupy Doprava Analýzy & názory Zprávy Domácí Zahraniční Válka na Ukrajině Premium Podcasty E15 Cast Business Club Botník KryptoSpace Videopořady Z(a)tracená čísla Elita byznysu Pod lupou Moderní město PFI Talks FinExpert Daňové přiznání Diskuze Vyděláváme Spoříme Bydlíme Kalkulačky Půjčujeme si více Nakupujeme Šetříme Investujeme Osobní finance Formuláře Eventy E15 a byznys Speciály Na kus řeči s právníky Pod lupou Workspace15 Blesk.cz Reflex.cz iSport.cz Auto.cz Živě.cz MobilMania.cz Doupě.cz Recepty.cz AutoRevue.cz Počasí Dáma.cz více Ábíčko.cz AHA! AVmania.cz Blesk pro ženy Maminka.cz SportRevue.cz DIGIarena.cz FITweb.cz Ženy.cz E15.cz Finexpert Spoříme Důchodová reforma: Vyšší státní příspěvek a další plánované změny přehledně

Důchodová reforma: Vyšší státní příspěvek a další plánované změny přehledně

onk, swp, jon

14. června 2023 • 23:07 Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn Vstoupit do diskuze 0

Vláda se dohodla na změnách v penzijním spoření. Změní se systém vyplácení i výše státního příspěvku i podmínky uzavírání nových smluv. Kromě toho novela počítá s možností ukládat peníze do nového fondu orientovaného na rizikovější produkty. Senioři ve starobním důchodu, kteří zároveň stále spoří, státní příspěvek k ukládané částce již dostávat nebudou.

Témata důchodové reformy:

Valorizace důchodů: aktuální návrh Důchodový věk Rodičovský vyměřovací základ Sdílení důchodových nároků manželů Omezení předčasných důchodů Nová pravidla u dohod Státní příspěvek na penzijní spoření - aktualizováno Nový investiční fond v rámci DPS - aktualizováno Státní příspěvek pro důchodce a nové smlouvy - aktualizováno Cíle důchodové reformy Proč je důchodová reforma důležitá

Na nezbytnosti důchodové reformy se shodnou politici napříč spektrem, český důchodový systém bude podle demografických údajů čelit po roce 2040 silnému náporu. V roce 2050 by dokonce na jednoho pracujícího připadal jeden důchodce.

„Je potřeba si říct, že důchodová reforma je nezbytná. Už není na co čekat. Nemyslím si to pouze já a experti z MPSV, ekonomové a sociální partneři. Ale myslí si to také občané této země. Jejich názor, váš názor, mě pochopitelně zajímá, proto jsme si na MPSV nechali udělat výzkum ve spolupráci s agenturou STEM. Dle průzkumu veřejného mínění si dvě třetiny populace myslí, že by měla být důchodová reforma prioritou a měla by se realizovat co nejdříve. Další čtvrtina je názoru, že by měla být provedena nejpozději do 5 let. To je silný a zavazující apel od veřejnosti,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Valorizace důchodů: Návrat k pravidlu 1/3

Jednou ze změn změnou aktuálního návrhu je změna valorizace penzí a garantovaný důchod.

Po roce 2025 by měly penze růst pomaleji než dosud , vláda upraví parametry pro výpočet valorizace. V případě vysoké inflace by neprobíhaly mimořádné valorizace, ale byl by dočasně vyplácen mimořádný příspěvek. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil návrat k valorizačnímu pravidlu platnému před rokem 2018, tedy ke snížení podílu 1/2 růstu reálných mezd na 1/3 růstu reálných mezd. Další změnou je zvýšení garantovaného důchodu na 20 procent průměrné mzdy .

Kalkulačka: Výpočet starobního důchodu 2023

Domácí

Důchodová reforma zvýší minimální garantovanou penzi

Věk odchodu do důchodu

Velmi diskutovaná je hranice věku odchodu do důchodu. Ta by se měla postupně zvyšovat , ovšem bude se posouvat pouze, pokud se podle dat Českého statistického úřadu bude prodlužovat věk dožití . Další úpravy důchodového věku nad 65 let by měly probíhat pomaleji, než je aktuální posouvání věkové hranice, může se tedy stát, že nárůst věku odchodu do důchodu nebude v některých obdobích žádný. Cíl je jasný, průměrná doba výplaty důchodů i v budoucnu nesmí klesat. Každý musí dostat možnost strávit v důchodu alespoň 21 let. Cílem je, aby průměrné nové důchody nerostly rychleji než průměrná mzda, budou tak upraveny parametry výpočtu nových důchodů. Podle odhadů dojde v příštích deseti letech k nárůstu nově vyměřených penzí o 10 tisíc korun.

Kalkulačka: Kdy odejít do důchodu

Domácí

Vláda zvýší daň z nemovitosti, škrtne jednu sazbu DPH a více zdaní firmy a živnostníky

Rodičovský vyměřovací základ

Další opatření má za cíl ocenit výchovu dětí i dřívější návraty do práce, kdy se následně k základu přičítají skutečné příjmy. Základ bude stanoven ve výši průměrné mzdy . Při zavedení tohoto opatření by se mohlo průměrné zvýšení důchodu pečujících pohybovat v několika stovkách korun měsíčně .

Sdílení důchodových nároků manželů

Díky dalšímu opatření – sdílení důchodových nároků manželů – by se manželé mohli dohodnout, že jejich odvody sociálního pojištění budou za dobu trvání manželství započítané společně. Pak by jim byl zpravidla vyměřen stejný nebo velmi podobný důchod. „Opatření by bylo dobrovolné , o rozpočítání by šlo požádat i zpětně při odchodu do důchodu,“ uvedl Jurečka. A aby se ovdovělí senioři a seniorky nedostávali do finančních potíží, vrátíme nárok na vdovský či vdovecký důchod na 5 let, tak jako tomu bylo v minulosti.

Spoříme

Starobní důchod: Jak podat žádost a které dokumenty potřebujete

Předčasné důchody budou omezeny

Dalším klíčovým návrhem je pak částečné omezení předčasných důchodů. Dalším nepopulárním krokem, který už vláda veřejnosti představila, je zpřísnění odchodů do předčasného důchodu . Sníží se maximální doba předčasného důchodu z nynějších 5 let na 3 roky , tj. do předčasného důchodu může odejít pouze ten, kdo dosáhne věku o 3 roky nižšího, než je standardní věk odchodu do důchodu a zároveň má splněnou dobu pojištění alespoň 40 let. Také se zvýší krácení , aby se již nestalo, že odchod do předčasného důchodu bude výhodnější než vyčkání na řádný důchod.

„Jsem si samozřejmě vědom, že pro někoho může být odchod do předčasného důchodu nutností, především pak pro ty, kteří pracovali opravdu celý svůj produktivní život. Zaměstnanci, především ti těžce manuálně pracující, kteří odpracovali 45 let, budou mít možnost odejít do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek. To ale platí i pro osoby, které vykonávají náročnou práci,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Vyděláváme

Průměrná mzda: Jak si stojí Praha a kraje v Česku. Medián mezd aktuálně

Nová pravidla u DPP

Bude zavedena povinnost zaměstnavatelů hlásit ČSSZ všechny zaměstnance pracující na DPP , aby mohla ČSSZ vyhodnocovat souběhy dohod u více zaměstnavatelů a identifikovat případy, kdy nejsou dohody využívány jen k doplňkovému příjmu. V takových případech bude pak uplatňován odvod pojistného.

Co platí u práce na DPP a DPČ a kde si ověřit výši penze

Státní příspěvek na penzijní spoření a třetí pilíř

Dalším dílčím tématem v oblasti změn týkajících se penzí je plánovaná změna výše státního příspěvku u penzijního spoření . Vláda ve středu 14. června schválila změny u penzijního spoření, respektive u nastavení parametrů pro výši státních příspěvků, a od novinek si slibuje větší motivaci střadatelů ve třetím penzijním pilíři k vyšší míře spoření a tím navýšení finanční rezervy pro důchodový věk.

Doposud platí, že minimální výše příspěvku je 90 korun při spoření 300 korun měsíčně. Maximální výše je pak 230 korun při měsíční úložce 1000 korun. To se má od ledna 2024 změnit.

Penzijní spoření
Příspěvek účastníka (Kč) Státní příspěvek (Kč) dnes Státní příspěvek (Kč) nově 300 90 0 400 110 0 500 130 100 600 150 120 700 170 140 800 190 160 900 210 180 1000 a více 230 200 1700 a více 230 340

Nové parametry by měly vypadat následovně:

zruší se státní příspěvky až do výše úložky 500 korun měsíčně Vyšší příspěvek než nyní maximálních 230 korun dostanou pouze střadatelé přispívající 1700 korun a více. Maximální výše příspěvku by se zvedla na 340 korun při měsíční úložce 1700 korun a více.

V rámci třetího pilíře důchodového systému spoří přibližně 4,4 milionu lidí.

Jiřina Holubová, vedoucí oddělení penze společnosti Freedom Financial Service, předpokládá, že změna by měla účastníky motivovat k vyšším úložkám. Podle ní je to určitě krok správným směrem. Aktuálně se totiž průměrná měsíční úložka pohybuje kolem 800 korun. A to je částka, která nejenže plně nevyužívá maximální výši státního příspěvku, ale ani celkově takto naspořené prostředky úplně neřeší otázku dostatečného soukromého zabezpečení na penzi.

Burzy a trhy

Míra inflace za červenec 2023: Aktuální data pro Česko, EU a svět

Nový fond v DPS s možností vyššího zhodnocení

Novela dále zavádí nový typ fondu v doplňkovém penzijním spoření (DPS). Ten by se měl orientovat na rizikovější produkty , kde je možnost vyššího zhodnocení.

„ Investiční penzijní účet bude atraktivní alternativou především pro mladší generaci, která tíhne k investování mnohem více než jejich rodiče a současně vnímá mnohem akutněji potřebu soukromého zabezpečení. Všeobecně se dá říci, že cokoli, co bude lidi motivovat k odložení okamžité spotřeby a nasměrování ušetřených peněz do vytváření finanční rezervy na penzi, je vítáno a je potřeba tyto kroky podporovat,“ říká Holubová.

Státní příspěvek pro důchodce a uzavírání nových smluv

Novela rovněž omezuje podmínky vyplácení státního příspěvku. Pokud si osoba již pobírající starobní důchod zároveň stále odvádí peníze v rámci penzijního spoření, nebude již k odváděné částce od státu získávat žádný státní příspěvek.

V případě uzavření nové smlouvy se má minimální doba spoření prodloužit na deset let . Od uplynutí této lhůty půjde peníze vybrat bez sankce. Stávající limit je pět let.

Změny, které ještě musí projít legislativním procesem, mají za cíl motivovat k dlouhodobějšímu spoření a ukládání vyšších částek. Pokud novelu schválí obě komory Sněmovny a prezident, měla by platit od 1. ledna 2024 .

Důchodová reforma: Co je jejím cílem?

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje reformovat důchodový systém následujícím způsobem:

Odstranit závislost na vybraném pojistném Stabilizovat systém pomocí dodatečných příjmů Podporovat flexibilitu práce Umožnit lidem pracovat v různých formách do vyššího věku, jak chtějí a mohou

Spoříme

Odchod do důchodu: Tabulka, kalkulačka a návod pro výpočet důchodového věku pro ženy a muže

Proč je důchodová reforma potřebná?

Hlavním cílem reformy by mělo být zabezpečení adekvátních důchodů na základě stabilního a dlouhodobě udržitelného důchodového systému. Ten by měl být pro současné i budoucí důchodce rovněž srozumitelný, aby si každý mohl jednoduše spočítat, kolik bude přispívat a kolik bude čerpat. Na základě těchto informací by si pak mohl každý pracující snadno určit, kolik by ideálně měl spořit právě na důchodový věk.

Důchodová reforma: Co by měla zohlednit? Stárnutí populace Rostoucí počet důchodců zvyšuje tlak na důchodový systém. Finanční udržitelnost Reforma zajistí dlouhodobou stabilitu a udržitelnost důchodů. Srozumitelnost Zjednodušení systému pomůže lidem lépe plánovat své penze. Férovost Reforma by měla řešit nerovnosti mezi různými skupinami obyvatel. Flexibilita Přizpůsobení důchodového systému současným a budoucím potřebám pracovního trhu.

Zjednodušení důchodového systému je klíčové také dle Jiřiny Holubové. „Svojí současnou komplikovaností znemožňuje lidem činit odpovědná rozhodnutí v aktivním životě. Lidé si často neumějí představit, jak jejich současné rozhodnutí ovlivní jejich důchodové nároky v budoucnu.

Vyděláváme

Minimální důchod v roce 2023: Kolik bude nejmenší částka a kteří senioři ji dostanou

Důchodové pojištění: kolik odvedete státu?

Každý pracující odvádí ročně na důchodovém pojištění nemalou částku, a když se to sečte za celý ekonomicky aktivní život, mohla by ta suma leckoho překvapit – při průměrné hrubé mzdě je to měsíčně 13 588 korun, ročně to je 163 056 korun, za 40 let výdělečné činnosti by to bylo 6,5 milionu korun.

Tento „vklad“ do prvního pilíře proto nelze přehlížet. Tudíž každý by mohl předpokládat, že minimálně obdobné částky se může v důchodovém věku od státu dočkat – bez ohledu na novelizaci zákona o důchodovém pojištění. Na druhou stranu určitě nelze důchod brát jako plnohodnotnou náhradu příjmu, a právě proto je dobré si od mládí tvořit rezervu, která pak příjmy v penzi dorovná do standardu, který daný jedinec očekává.

Autor: onk, swp, jon Klíčová slova: důchodci kalkulačka odchod do důchodu penze penzisté senioři valorizace důchodů 2023 starobní důchod Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky Alena Schillerová Česká správa sociálního zabezpečení důchodový věk Marian Jurečka Freedom Financial Services s.r.o. důchodová reforma

Související články

Rozhovory  

Ve filmu Její tělo jsme našli spojitost mezi sportem a pornem, říká herečka Natália Germáni

Názory a analýzy  

Ministr Blažek dal poučnou lekci žalobci Střížovi

Průmysl a energetika  

Škodě hrozí ztráta vlajkového elektromobilu. Němci usilují o přestěhování výroby enyaqů

Workspace15  

Nedostatek řemeslníků vyřeší až vyšší mzdy. Bez nich z oboru odejde až polovina absolventů

Názory a analýzy  

Co Čech, to dotační chalupář. Polystyrenem zateplí i kurník po babičce

Rozhovory  

Benzin i nafta kvůli dani skokově podraží, varuje šéf Tank Ono Ondra

Názory a analýzy  

Za odmítáním karet není jen zrušená EET. Restaurace hotovost potřebují

Názory a analýzy  

Skončila fraška kolem 5G frekvencí. Žádný čtvrtý mobilní operátor do Česka nepřijde

Reklama  

4 smrtelné hříchy, které zkazí váš vysněný dům

Finanční kalkulačky 2023

Vyzkoušejte naše kalkulačky a porovnejte vaši mzdu s ostatními obyvateli Česka.

Čistá mzda Ošetřovné Čistý zisk OSVČ Nemocenská Věk odchodu do důchodu Výše důchodu Mateřská Příspěvek na bydlení Rodičovský příspěvek Hypoteční kalkulačka Dlouhodobé ošetřovné Osobní vyměřovací základ Životní pojištění Náhrady mzdy

Kurzovní lístek EUROplatby zdarma EUR 24.09 24.21 USD 22.22 22.4 GBP 28.01 28.21 Kalkulačka

Mzdová kalkulačka

Vypnout reklamu

Diskusní fórum

Vstoupit do diskuse Prémiové účty u českých bank 22:45 Unicredit Bank 22:35 Curve karta 21:46 PaySend - převody peněz mezi kartami 21:39 MONETA Money Bank 19:11 Trinity Bank 18:31 Sberbank CZ 17:43 MasterCard® Priceless Specials 16:46

Články odjinud

Reflex

Kaše a polívka. Krach první kryokliniky odhalil, co se stalo s lidmi, kteří se nechali po smrti zmrazit

Abíčko

Houby proti plastům: Jak se zbavit odpadu?

AVmania

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

iSport

Provokativní šampionka se zase hádala s novináři: Já vám to říkala!

Maminka

5 retro her na konec prázdnin, které si možná pamatujete ze svého dětství

Živě

Vesmírný dalekohled Jamese Webba vyfotil Prstencovou mlhovinu

F1sport

Sainz věří, že Red Bull udělá chybu. Až se tak stane, chce toho využít a vyhrát

Auto

Zvuky budou jiné, ale duch zůstane, tvrdí šéf Dodge o elektrických muscle cars

Klasická verze Mobilní verze Výběr Aktuálně Otevírací doba 28. září Pašijový týden Prázdniny 2023/24 Módní kousky, které by neměly chybět v dámském a pánském šatníku Antalya – Mekka vodních radovánek. Které pláže jsou nejlepší a kam zaj Zoo Brno už slaví kulatou sedmdesátku: Příští víkend čeká návštěvníky Sport Czech Truck Prix 2023 MS hokej 2024 v ČR MS v letním biatlonu 2023 Vadlejch: Musím vydržet pro dceru! Němcovi se omluvil, Čopra ho objal Přestřelka Barcelony na Villarrealu. Sedm gólů, rozhodl Lewandowski Juventus zaváhal, remízu zachránil Vlahovič. Neapol zdolala Sassuolo Móda a krása Jak zhubnout Šatník na jaro Nejlepší jarní blejzry Velikonoční manikúra Výherci BLESKmobil Křížovek č. 5/2023 Milionová nehoda: Náklaďák převážející luxusní auta se převrátil na bo Padá to nahlas: Šéfka ruské televize a Putinova propagandistka pláče Pro ženy a maminky Zápisy do první třídy Jarní alergie u dětí Jak vybírat letní dovolenou I s kočárkem či invalidním vozíkem se můžete vydat na cesty! Poradíme Tvarohové recepty: Roláda s lahodným krémem Kurz pozitivního sobectví pro matky. Koučka radí, jak nastavit hranice Auto-moto Alko-kalkulačka Cesta do Chorvatska Výměna pneumatik Horner vysvětlil pozdní přezutí Péreze zpět na slicky. Mexičan tím při Albon podle svých slov zajel nejlepší a nejsilnější víkend u Williamsu Lawson si v prvním závodě splnil cíl Věda a technika Nejlepší bezdrátová sluchátka Nejlepší hry zdarma Katalog mobilů Expend4bles: Postr4datelní v novém traileru slibují návrat k brutální, 8 jednoduchých tipů, jak prodloužit výdrž baterie bezzrcadlovek Recenze mobilu Nothing Phone (2). Špičková výbava, praktické funkce a Ekonomika a byznys Zahraniční dálniční známky Konference Shifts 23 Nadace EPCG Válka na Ukrajině ONLINE: Rusové a Ukrajinci bojují o těžební plošiny Daň z nemovitosti vzroste až dvojnásobně, Kiwi žaluje Ryanair, VW vyta Stanjura chce platit méně na obnovitelné zdroje. Část úhrad mají opět Recepty Polévky proti jarní únavě Domácí pekárny Rychlé obědy Těstovinový salát je chutný oběd hotový do dvaceti minut! 10 nejlepších receptů na švestkové koláče: Přenesou vás do kuchyně u b Dobrý burčák by měl prskat. Tipy, jak ho vybrat a co nejvíc si ho užít Hobby a zábava Dny NATO Horoskop lásky Novinky v Ulici Nezodpovězené otázky z dob Velké Moravy aneb Kde stával Veligrad? Slovinsko: Země jako stvořená pro aktivní dovolenou Senegalské menu: ryby, cibule a skvělý „eintopf“ Pro generaci Z #inspirace #wellbeing #news Až 91 procent příslušníků generace Z zažívá v práci burnout, trápí je Japonsko začalo vypouštět radioaktivní vodu z elektrárny Fukušima do o Single shaming aneb stigmatizuje společnost nezadané? Zdraví Podpořte dětskou imunitu Babské rady proti nachlazení S čím vším pomůže rýmovník Bolí vás z dlouhého sezení u počítače záda a šíje? Máme řešení Jak pít kávu zdravě? Alergici pozor na mléko, nespavci smí poslední šá Krev ve stolici: Může znamenat banální chorobu, ale i vážné onemocnění Pro nejmenší Mourissonova poradna Komiksy Vystřihovánky ABC Nejlepší sportovní hry. Není to jen FIFA a NHL, bodují i méně seriózní Co je co je psychohygiena? S.T.A.L.K.E.R. 2 nakonec letošní rok nestíhá. Informaci o odkladu proz Video Prostor X Branky, body, kokoti Fortuna liga Andrea Verešová Sen o zlatu se bohužel nevyplnil, Jakub Vadlejch na MS vybojoval další Josef Kůrka Nákupy hledejceny.cz Zboží Živě sleviste.cz Zboží Dáma zbozi.blesk.cz zbozi.mobilmania.cz UlovAuto.cz Slevové kupony Zboží Auto Nejlevnější pračky Horská kola Mimibazar Testujte s Mimibazarem Monster High Barbie Lego Pyžama Kosmetika a parfémy Teplákové soupravy Dětské boty Ložní povlečení Bazar nábytku Doporučujeme Bezdrátová sluchátka Televize za skvělé ceny LEGO hračky Dárkové poukazy na Mall.cz Robotické vysavače Počítače Notebooky České podcasty Rádio a zábava pro děti Chytré hudební rádio patička vygenerovaná: 02:30:12 28.08.2023 Inzerce Redakce RSS © 2001 - 2023 Copyright CZECH NEWS CENTER a.s. a dodavatelé obsahu Autorská práva k publikovaným materiálům Podmínky pro užívání služby informační společnosti Informace o zpracování osobních údajů Cookies Nastavení soukromí Vlastnická struktura Jednotné kontaktní místo / Single Point of Contact