codetomake.com

Důchodová reforma přehledně: Co vše se změní. Jak to bude s předčasnou penzí - Deník.cz

2023.08.28 02:56Chci zprávy do e-mailu Chci předplatné VYBRAT REGION ZPRÁVY SPORT PODNIKÁNÍ NÁZORY MAGAZÍN PODCASTY MIMINKA O DENÍKU HOUBAŘENÍ PRÁCE SOUTĚŽE Česko Evropa pro Čechy Svět Ekonomika Energie Regiony Krimi Kultura Tipy Češi v číslech Čtenář reportér

Ženy tří generací:

Znáte ve vašem okolí hrdinky, o kterých by se mělo psát? Ozvěte se nám Zprávy Ekonomika

Důchodová reforma přehledně: Co vše se změní. Jak to bude s předčasnou penzí

aktualizováno 11.5.2023 Jan
Klička
Jiří
Janda

Vláda premiéra Petra Fialy po měsících debat představila důchodovou reformu, která má udržet slušné státní penze i pro další generace. Kabinet po debatě s odborníky navrhuje sérii změn, které změní či upraví valorizaci penzí, zpřísní odchod do předčasné penze, zachová 500 korun výchovného, ale také zvýší nynější relativně nízké odvody pro živnostníky či znovu zavede povinné nemocenské pojištění placené zaměstnanci. Reformu vláda představila společně s konsolidačním balíčkem, který řeší úspory státu úpravou některých daní a výhod.

Kliknutím zvětšíte Vláda představila důchodovou reformu. Dotkne se předčasných penzí, minimální penze i věku odchodu do důchodu. Všechny změny najdete v článku. | Foto: Shutterstock

Zatímco změny daní a odvodů jsou naplánovány s platností od ledna 2024, u penzí bude náběh změn pomalejší. Většina z nich začne platit až od roku 2025. Deník.cz pro vás představení důchodové reformy online sleduje a přináší přehled základních změn, které čekají budoucí penzisty.

Věk odchodu do penze

Dnes je potřeba pro odchod do řádného starobního důchodu splnit dvě podmínky: dosáhnout patřičný věk (jeho strop je 65 let) a platit 35 let pojistné. Povinnost platit 35 let pojistné zůstává, po roce 2031 se ale věk odchodu do penze bude měnit dynamicky podle průměrné doby dožití, kterou každoročně zveřejní statistici. Dotkne se to osob narozených po roce 1965. Může se stát, že nárůst věku odchodu do důchodu nebude v některých obdobích žádný. Ale pokud se délka života bude prodlužovat, lidé budou chodit do penze i později než v 65 letech. Cílem je, aby průměrná doba pobírání důchodu byla 21,5 roku. Tedy stejně jako dnes. 

O něco nižší nové penze 

V příštích deseti letech vyrostou průměrné penze o dalších asi deset tisíc korun (letos bude průměrná penze 20 tisíc korun). Mezi roky 2026 až 2035 ale dojde ke zpomalení růstu nově přiznaných důchodů o 150 až 200 korun ročně. Stane se tak kvůli tomu, že v takzvané první redukční hranici (44 % průměrné mzdy) se do výpočtového základu nebude počítat sto procent příjmů.

Penze by měla trvat 21,5 roku, navrhuje vláda. Předčasné důchody se zpřísní

Pomalejší valorizace stávajících penzí

Toto opatření už vláda provedla a bude ho posuzovat Ústavní soud . Důchody se valorizují (zvyšují) podle inflace a růstu reálných mezd. Nově by měly růst pomaleji. Do valorizace by se inflace započítávala nadále beze změny, ale dojde k návratu valorizačního pravidla pro zápočet růstu reálných mezd platného před rokem 2018, tedy ke snížení podílu  1 / 2 růstu reálných mezd na 1 / 3 růstu reálných mezd. 

Předčasné penze

Aby dnes mohl člověk do předčasné penze , musí odvádět pojistné alespoň 35 let. A poté může odejít do předčasného důchodu až o pět let dříve. Jeho řádná penze je ale trvale krácena. Nově bude moci do penze nejdříve tři roky před řádným termínem a krácení bude vyšší. Platit pojistné bude nutné 40 let. Možnost jít do penze o pět let dříve zůstane jen pro náročné profese. Na tom, které to budou, se teprve musí domluvit ministerstvo práce a zdravotnictví.

Minimální penze

Každý, kdo získal pojištěnou dobu 35 let a dosáhl důchodového věku, by měl mít nárok na minimální výši důchodu. Bude zachována základní výměra 10 % průměrné mzdy. Zároveň bude také zvýšena minimální procentní výměra ze 770 Kč na 10 % průměrné mzdy. Nově by minimální důchod vyšel na 8 080 Kč (aktuálně v roce 2023), nyní vychází jen na 4 810 Kč.

Konsolidační balíček: Vyšší DPH na alkohol, nižší na léky. Skončí školkovné

Zvýší se odvod živnostníků

V Česku je nyní odhadem asi 700 až 800 tisíc živnostníků. Jejich odvody do penzijního systému jsou ale nižší než u zaměstnanců. Podívejte se na modelový příklad ZDE

Povinný minimální vyměřovací základ se jim proto zvýší z 25 % průměrné mzdy na 40 %. Nebude se jednat o skokový nárůst, ke zvýšení dojde postupně během tří let od roku 2024. Příklad dle Ministerstva práce a sociálních věcí: V roce 2022 byl minimální odvod důchodového pojištění na hlavní činnost 2 741 Kč, s úpravou by to bylo 4 541 Kč. V prvních třech letech podnikání by ale snížený minimální vyměřovací základ zůstal.

Hlídání „dohodářů“

Státu utíkají peníze kvůli práci na dohodu o provedení práce (DPP). Ročně je to skoro 50 miliard korun, ze kterých není odváděné pojištění. Stát proto začne dohody evidovat a hlídat. Zůstane zachován limit na příjem bez pojištění u jednoho zaměstnavatele (10 tisíc korun). Nově se ale bude na výdělek z DPP pohlížet jako na jeden celek, nehledě na to, že pochází z dohod od více zaměstnavatelů.

Bude zaveden druhý kumulativní limit příjmu zaměstnance ze všech DPP (od více zaměstnavatelů) a při jeho překročení se bude z celého příjmu platit odvod pojištění. Bude proto zavedena povinnost zaměstnavatelů hlásit České správě sociálního zabezpečení všechny zaměstnance pracující na DPP, aby bylo možné dohody kontrolovat.

Více peněz pro manžele? Přinést je má společný vyměřovací základ důchodu

Vdovské a vdovecké důchody

Vdovský důchod se vyplácí pouze při splnění určitých podmínek (např. pokud pečujete o dítě nebo jste v důchodovém věku). Bez těchto podmínek nyní nárok na vdovský či vdovecký důchod po roce zanikne. Může se však obnovit, pokud výše uvedené podmínky nastanou do dvou let od zániku nároku na vdovský důchod. Nově by se toto období pro obnovení nároku mělo prodloužit opět na 5 let po skončení předchozí výplaty.

Zaměstnanci budou opět platit nemocenské pojištění

Dnes platí nemocenské pojištění zaměstnavatel, a to ve výši 2,1 procenta z hrubé mzdy zaměstnance. Vláda znovu zavede povinnost, aby si i zaměstnanci začali platit 0,6 procenta ze své hrubé mzdy. OSVČ mají nemocenské pojištění dobrovolné, a tak to i zůstane. Z „výnosu“ nemocenského pojištění se dnes platí nejenom nemocenská, ale třeba i mateřská či dvoutýdenní otcovské volno. Při průměrné mzdě kolem 40 tisíc měsíčně bude čistá mzda zaměstnance nižší asi o 240 korun měsíčně.

Výchovné zůstává

Novinka v podobě 500 korun, které od letoška dostávají převážně ženy penzistky za každé vychované dítě ke své řádné penzi, nadále zůstává. Ministerstvo financí chce ale v průběhu letošního roku debatovat o tom, že se pětistovka za každé dítě do budoucna nebude valorizovat a „zůstane pětistovkou“. Už dnes tento bonus vyjde státní kasu na 19 miliard korun.

Společná výměra penzí manželů

Penze mužů a žen jsou dnes rozdílné, v neprospěch žen. Jedním z opatření, které to má změnit, je zavedení dobrovolné možnosti nechat si řádnou penzi vypočítat ze společného základu obou . Podle ekonomů to pomůže nejvíce tam, kde jeden z páru nevydělává nic anebo jen jednotky tisíc korun, zato druhý pobírá přes 88 procent průměrné mzdy. Půjde o dobrovolnou možnost, nikoliv automatický výpočet. 

Marian Jurečka: Odchod do důchodu? Dnešních padesátníků se změny vůbec nedotknou

Novinka: rodičovský základ

Pro výpočet důchodu za dobu, kdy rodič pečuje o malé dítě (maximálně do jeho 4 let) se dnes používá individuální průměrný výdělek za dobu jeho pracovní aktivity. Nově by se mělo vycházet z aktuální průměrné mzdy v ČR v daném roce. To by pomohlo především matkám s nižšími příjmy. Pokud by rodič nastoupil do práce dříve, než dítě dosáhne čtyř let, odvody z výdělku by se počítaly navíc, což by posilovalo motivaci pracovat i během péče o malé děti. Zůstala by ale i možnost zvolit si současný výpočet, který je výhodnější pro pečující rodiče s vysokými příjmy. Opatření se týká rodiče pečujícího o dítě do 4 let a také těch, kdo pečují o své nemohoucí blízké.

Jedno procento pro rodiče nebude

Vláda v programovém prohlášení slíbila, že zavede možnost poslat jedno procento z odvodů zaměstnanců z důchodového pojištění nikoliv státu, ale přímo rodičům. To se nakonec podle ministerstva práce ukázalo jako velmi administrativně náročné. Od tohoto nápadu proto kabinet upustil.

Zdroj: Deník, MPSV

Související články

Daňový balíček: Dvě sazby DPH, dražší dálniční známka i vyšší daň z nemovitosti Penze by měla trvat 21,5 roku, navrhuje vláda. Předčasné důchody se zpřísní Konsolidační balíček: Vyšší DPH na alkohol, nižší na léky. Skončí školkovné Naše důchody, starobní důchod, důchodová reforma, pojištění, Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky, Česko, Ústavní soud České republiky, Ministerstvo financí České republiky, Česká správa sociálního zabezpečení, Petr Fiala Roman Gallo Šéfredaktor Deníku

Zprávy z Česka
do e‑mailu

Hlavní zprávy

Česko 10 AKTUALIZOVÁNO

Silné bouřky dorazily do Česka. Domácnosti jsou bez proudu, některé tratě stojí

Varování meteorologů se naplnilo. Do Česka se z Bavorska přihnala velmi silná bouřková vlna. Ta…

Zdraví

Příčinou chrápání může být spánková apnoe. Zjistí to ve speciální laboratoři

Chrápání může brzy odeznít, nebo také způsobit závažné komplikace. Je proto dobré navštívit…

Státy mimo EU 14

Nad Ukrajinou se srazily dva Albatrosy. Zahynuli tři piloti včetně legendy Džusa

Tři ukrajinští piloti zahynuli při páteční srážce dvou cvičných letounů L-39 Albatros…

Česko

Politá aktovka z netěsnícího boxu? Nevadí, hlavně že je na něm Spider-Man

Ve vzhledu školních pomůcek se odrážejí trendy z filmů, seriálů i počítačových her. U dětí…

Státy EU AKTUALIZOVÁNO

Autobus s Čechy zachvátil v Polsku požár. Nikomu se nic nestalo, uvedla média

Na dálnici u krakovského letiště Balice na jihu Polska v sobotu ráno vzplál a téměř úplně shořel…

Ostatní sporty 4 AKTUALIZOVÁNO

Doba stříbrná skončila. Fuksa slaví premiérový světový titul na kilometru

Kanoista Martin Fuksa je poprvé mistrem světa na kilometrové trati. Na šampionátu v Duisburgu…

Komentáře

Doba Lžidimitrijů a živých Prigožinů

Spousta Rusů dnes nevěří a nebude věřit žádné oficiální verzi Prigožinovy smrti. Je to zcela…

Čtenář reportér Poslat příspěvek 10

Fantastický nález. Mykolog se po spatření hřibu královského musel uklidnit

Velmi povedený výlet z libereckého sídliště na Mladoboleslavsko zažil v minulých dnech mykolog…

Státy EU 22 AKTUALIZOVÁNO

Situace se zlepšila, hlásí řecké úřady. Požáry ale zasáhly i „zelené plíce“ země

Situace s požáry v Řecku se výrazně zlepšila. Informovaly o tom řecké úřady. Nejvážnější je i…

Domácnost 4

Chystáte se vyhodit nepotřebné věci? Pozor, klidně doma můžete mít poklad

Rozhodli jste se vyklidit půdu, sklep nebo jen chcete pročistit svůj domov od nepotřebných věcí?…

Kafe 5

Velký návrat Kalousové a Kazmy? Zpěvačka mu odpověděla romantickou písní

Že byl celý film Onemanshow: The Movie jen megalomanským vyznáním lásky bývalé přítelkyni Andree…

Do světa

Adrenalinové Chorvatsko: Vyzkoušejte volný pád a ponořte se do nitra země

Pokud pojedete na dovolenou do Chorvatska v září a voda již na vás bude studená, máte další…

Dům a zahrada 7

Využijte koupelnu naplno, i když je malá jak ručník

Dva problémy, se kterými se lidé potýkají dnes a denně – malá koupelna a nedostatek úložných…

Život řidiče

Přednost zprava i na lesní cestě. Kde všude platí pravidla silničního provozu?

Pokutu za dopravní přestupek můžete dostat nejen na silnici, ale i v garážích obchodního domu…

iReceptář

Hortenzie: Pozor na chyby při jejich řezu, některé ho nesnesou, nezničte si je!

Nevíte si rady s řezem hortenzie a bojíte se chyb? Tyto nádherné keře pokvetou i bez řezu, ale ty…

Objevy

Co jedli lidé v době bronzové? Experti prozkoumali starodávné kotlíky a žasli

Archeologové zjistili, co jedli lidé v době bronzové na území dnešního Kavkazu. Někdejší…

Kondice

Desatero, s kterým zhubne úplně každý. Pokud to myslíte vážně, čtěte

Co byste měli udělat, aby se shozená kila nevracela jako bumerang? Zapomeňte na diety, netýrejte…

Společnost 6

Na zadku mám už dva roky bouli, říká modelka Andrea Kalousová. Víte proč?

Česká modelka, Miss World 2015 a zpěvačka Andrea Kalousová v novém podcastu redaktorky iglanc.cz…

Zdraví

Nejisté bydlení ohrožuje zdraví lidí. Experti upozorňují, v čem je problém

Pokud člověk nemá kde bydlet nebo bydlí v nejistotě, výrazně se to odráží na jeho psychickém i…

Hobby

Nepodceňujte elektrokola, nejsou pro lenochy. A vyvrátíme i další mýty

Obliba elektrokol v Česku stoupá a jejich počet strmě roste: po našich silnicích i horách se jich…

Celebrity 5

Ondřej Sokol chystá svatbu: Kde a jak se odehraje jeho velký den?

Ondřej Sokol a jeho snoubenka Nikol se rozhodli, že svou svatbu pojmou v trochu netradičním duchu…

Zprávy odjinud

TN.cz Českem postupují silné bouřky. Jihočeští hasiči evidují… TN.cz Odboráři chtějí vyšší minimální mzdu. Ztíží to boj s…

ANNONCE.CZ

Pojď s námi vyrábět čipy do aut. (75 - 95.000 Kč), 65 535 Kč Hledám frajera ve vývoji řídících jednotek! (45 - 65.000 Kč), 45 000 Kč Automatizujte testování - SQA Tester s vizí do budoucnosti! (40 - 80.000 Kč), 40 000 Kč Příjmu pomocnou sílu do kuchyně, 30 000 Kč CNC seřizovač na 2 směny (30 - 34.000 Kč), 30 000 Kč Servisní technik, 35 000 Kč Operátor CNC stroje na 1 směnu! (25 - 32.000 Kč), 25 000 Kč Zajímá vás HW design? Přijměte výzvu! (60 - 80.000 Kč), 60 000 Kč + PODAT INZERÁT

CARS.CZ

Audi A6 Allroad servisní knížka, koupeno v D, nehavarované, v záruce Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Opel nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Jaguar F-Pace první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, nehavarované Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ + PRODAT AUTO

TIPCARS.COM

Opel Vivaro 1,6 CDTI 92KW L2H1 ČR.9 MÍST Hyundai Kona 1,6 T-GDI/145 kW Smart DCT Suzuki SX4 1.6 VVT, 4X4, Park. senzory Hyundai i30 1.4 T-Gi 103 STYLE Facelift ČR Ford Focus 1.6 TDCi, Serv.kniha Škoda Octavia RS 2.0 TFSI, Serv.kniha, Navi Mercedes-Benz Třídy M ML 350CDI 4-Matic Ford Mondeo 2,0 TDCi 140kW 8A/T AWD Vignal + PRODAT AUTO

REALCITY.CZ

Podbořany Prodej domu Vidnava, Hrdinů Prodej bytu 3+1 Ostrava, Aleše Hrdličky Prodej bytu 3+1 Praha 4, Pod dálnicí Prodej bytu 2+1 Kostomlaty nad Labem, Nádražní Pronájem bytu 3+1 Mníšek pod Brdy, Rymaně Prodej domu Liberec, Vackova Prodej bytu atypický Praha 5, Tunelářů Prodej bytu 2+kk + VYHLEDAT NEMOVITOST Inzerce Podat inzerát Redakce Zprávy na váš web Moje předplatné Aplikace Elektronické vydání novin Zrušit oznámení Doplněk prohlížeče Mobilní
deník
Vlmedia O společnosti Kariéra Kontakt Mojepředplatné.cz Všeobecné smluvní podmínky Zásady zpracování osobních údajů Cookies Zpracování dat Práva subjektů údajů denik dotyk sip krizovka daz kondice realcity kafe ireceptar tipcars vlasta kvety annonce story estranky cars igurmet prekvapeni ng kreativ iglanc automodul poznatsvet Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s. všechna práva vyhrazena.
Publikování, šíření nebo jakékoliv jiné užití obsahu pro jiné než osobní účely uživatele, je bez písemného souhlasu VLTAVA LABE MEDIA a.s. zakázáno. Toto ustanovení platí také pro RSS kanály a jejich obsah.