codetomake.com

Důchodová reforma od září 2023 | [Aktualizované] | Jak se ji vyhnout

2023.08.28 02:56Najdi… info@duchodspravne.cz +420605244631 Po - Pá: 9:00 - 17:00 Úvod Do důchodu výhodně Reference Kdo jsem O důchodech Ceník Kontakty Úvod Do důchodu výhodně Reference Kdo jsem O důchodech Ceník Kontakty

Důchodová “reforma” od září 2023

Úvod Články Důchodová “reforma” od září 2023 Zpět na: O důchodech 14 Čvn

Důchodová “reforma” od září 2023

Mgr. Martin Kohoutek 2023-08-07T10:41:29+02:00 Články

Nyní se projednávají změny ohledně předčasných důchodů, které by mohly začít platit od 1.9.2023. Legislativní proces sleduji. Protože jde o změny, které znevýhodní předčasné důchody , často se na mě teď obracíte s dotazem, zda bude výhodnější odejít do předčasného důchodu ještě před účinností změn např. někdy během měsíců červen srpen. Bohužel moje kapacita na přijímání nových klientů je nyní vyčerpaná. Stávajícím klientům ale většinou navrhuji odklad jejich rozhodnutí pomocí formuláře Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění. Kdybyste chtěli mých služeb využít, formulář podejte a ozvěte se mi např. v říjnu, listopadu.

Návrh zákona na změny předčasných důchodů

Pokud bude navrhovaný zákon beze změny schválen, do předčasného důchodu půjde odejít nově pouze 3 roky před řádným důchodem a s potřebnou dobou důchodového pojištění 40 let. Tato změna by měla platit zhruba od podzimu 2024. Následující změny budou platit pravděpodobně od 1.9.2023 : Předčasný důchod bude více krácený za každých započatých 90 dní o 1,5% z výpočtového základu. Předčasný důchod (procentní výměra) nebude až do dosažení řádného důchodového věku valorizován. Do předčasného důchodu půjde odejít nově pouze 3 roky před řádným důchodem [tato změna se rovněž schválila s dřívější účinností].

Jaký to bude mít vliv na výpočty?

Předčasný důchod bude nižší díky vyššímu krácení. Rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem bude vyšší díky vyššímu krácení a téměř žádné valorizaci. Odkládat přiznání předčasného důchodu v období 720 dní a méně před řádným důchodem bude výhodnější než doposud. Předčasný důchod totiž odkladem více vzroste. Nyní se krátí “pouze” o 1,2% a 0,9%, po změnách jednotně 1,5%. Odklad přiznání předčasného důchodu bude výhodnější, protože důchod přiznaný v novém roce bude vyšší díky vyšším parametrům (které vychází z růstu průměrné mzdy v ČR) a předčasný důchod přiznaný v předchozím roce na přelomu roku nebude téměř valorizován (zvýší se pouze základní výměra důchodu).

Nové změny se nebudou týkat důchodů, které budou/byly přiznány ještě před účinností zákona. Kdy vejde zákon v účinnost, bohužel nevíme, bude záležet na rychlosti legislativního procesu. Může to být např. od 1.9.2023, jak bylo avizováno. Stejně tak ani stávajících důchodců se tyto změny netýkají .

Jestli tedy zvažujete odchod do předčasného důchodu, plánované změny Vaše rozhodnutí mohou uspíšit. Lze také mít přiznaný předčasný důchod za původních pravidel a pokračovat v důchodově pojištěné výdělečné činnosti. Po skončení výdělečné činnosti by se předčasný důchod navýšil (podle původních pravidel) za práci při předčasném důchodu. Tento postup je známý jako výpočtová zamítačka .

Jestli se chystáte až do řádného důchodu, tyto plánované změny ohledně předčasných důchodů nemají na Váš případ vliv.

Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění

Nyní doporučuji využít formulář https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/unddp Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění ten vyplnit a podepsaný osobně podat, můžete i poslat poštou (doporučeně), datovou zprávou, apod. a pak Vám začne běžet lhůta 6 měsíců, kdy můžete žádost o důchod (i předčasný) podat zpětně . Když formulář podáte např. v srpnu 2023, můžete sepsat žádost o důchod např. v prosinci 2023 s přiznáním důchodu k srpnu 2023 za účinnosti ještě původních pravidel. Výhoda tohoto postupu je, že v prosinci snad již budou známé legislativní změny. Navíc půjde vypočítat důchod přiznaný v roce 2024 přesně, budeme znát případnou valorizaci od ledna 2024 a půjde lépe porovnat, co je výhodnější zda přiznání důchodu v roce 2023 (před novými pravidly) a nebo klasicky odložit přiznání důchodu na rok 2024 či později. Pokud budete mít zájem, o výpočty se mi pak ozvěte v období říjen prosinec.

Uplatnění nároku pro ozbrojené složky a sbory

Aby bylo chaosu učiněno za dost, ti, kteří spadají se svým důchodem pod Ministerstvo vnitra nebo obrany, nemohou formulář Uplatnění nároku od ČSSZ použít. Jejich sociální odbory mají totiž jiný názor. Ministerstvo vnitra má vlastní formulář a trochu s jinými pravidly a Ministerstvo obrany nebude Uplatnění nároku akceptovat vůbec. Více informací zde:

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo obrany

Stanovisko ministerstva spravedlnosti ještě zjišťuji.

Vše, co potřebujete k optimálnímu řešení Vaší důchodové situace!

10+ let poradenství, 2500+ klientů, dostupnost po celé ČR, stovky krásných referencí

Kontaktujte mě
Zpět na: O důchodech

Aktuálně červen-srpen 2023

Z důvodů pracovního vytížení aktuálně nemohu přijímat nové klienty. Jak přesto využít mých služeb + aktuální informace k důchodové reformě, čtěte zde .

Mgr. Martin Kohoutek

důchodové poradenství

+420605244631
kohoutek@duchodspravne.cz
Prac. hod.: 9:00 - 17:00,
Po - Pá

Reference

Jana Kotková

, kotkova.jan@seznam.cz

Přeji hezký den,
moc Vám děkuji za Vaše služby,které mi velice pomohly. Užívám si důchodu a k tomu ještě něco málo podnikám. Určitě Vaše služby doporučím svým známým a o Vašich službách jsem se dozvěděla z internetu.

Děkuji moc a přeji hodně spokojených zákazníků. Kotková

#Předčasný důchod #Zobraz všechny

Ivan Horák

, horacekivo@seznam.cz

Dobrý den,o Vaší službě důchodového poradenství jsem se dozvěděl z internetových stránek a jelikož jsem Vaši služby využil mohu zodpovědně říci,že jsem byl velice spokojen s poskytnurou službou a Vašimi výpočtu výše mého důchodu.Mohu Vás ujistit,že Vaše služby doporučuji i ostatním v mém okolí.Jsem s pozdravem a přáním hezkého dne.Ivan Horák.

#Předčasný důchod #Zobraz všechny

Jana Kudláčková

, e-mail neveřejný

Dobrý den, o vaší službě jsem se dozvěděla z internetu, a byla jsem maximálně spokojená. Srozumitelné zpracování, a ochota zodpovědět doplňující dotazy na mě zapůsobily, a už jsem vás doporučila dál. s pozdravem Jana Kudláčková

#Předčasný důchod #Zobraz všechny

Kozáková Marie

, glascom@seznam.cz

Dobrý den,
o Vašich službách jsme se dozvěděli z internetu.
Vaše zpracování odchodu do důchodu bylo perfektní, vypracování několika možných variant a i výše peněz odpovídala výpočtu OSSZ. Chyběl mi jeden týden což jsem s Vámi i projednávala telefonicky.

Vaši firmu doporučuji známým.
Přeji mnoho úspěchů v podnikání i v osobních životech.
S pozdravem
Kozáková Marie

#Předčasný důchod   #Přesluhování   #Řádný starobní důchod #Zobraz všechny

Gustav Beran

, 1gustav.beran@seznam.cz

Váš výpočet byl přesný,jak se říká na pětník. S vaší službou jsem velice spokojený. Nemělo to chybu.
O vaší službě důchodového poradenství, vím z internetu.

#Dobrovolné pojištění   #Předčasný důchod #Zobraz všechny

Kučera Lubomír

, kuceralubomir@email.cz

Dobrý den,
s vaší službou jsem byl spokojen i vypočet mého důchodu byl přesný, a vaše rady mi byli velmi užitečné. Doporučuji vás všem svým známym. Váš kontakt jsem si našel na internetu.

S pozdravem Kučera

#Předčasný důchod   #Ty nejhezčí #Zobraz všechny

- Mám předběžný zájem

Kontakt

Adresa: Svatojánská 445, Telč III, 58856 Telefon: +420605244631 E-mail: kohoutek@duchodspravne.cz Obvyklá pracovní doba: Po - Pá / 9:00 - 17:00

Důležité odkazy

Objednávka služeb Informativní osobní list důchodového pojištění Ochrana Vašeho soukromí a osobních údajů Obchodní podmínky

Aktuálně v roce 2023

Bezplatné zasílání důchodových aktualit

Obvykle jedenkráte za měsíc rozesílám e-mailem bezplatný newsletter (aktuality). V oblasti důchodů upozorňuji na změny, novou či chystanou legislativu nebo komentuji aktuální dění na důchodové scéně. Podělím se i o zajímavosti ze své praxe.

Sociální sleva na důchodové poradenství

Pokud jste v sociální nouzi a máte zájem o službu Do důchodu výhodně , napište mi a domluvíme se na snížení fakturované částky. Rád Vám pomohu v odůvodněných a sociálně tíživých případech a své služby poskytnu i bez nároku na honorář.

Garance spokojenosti

Službu Do důchodu výhodně nabízím s garancí spokojenosti . Pokud nebudete se závěrečnou zprávou s výpočty a doporučením k Vaší důchodové situaci spokojeni, a nelze to zvrátit doplněním či úpravou zprávy, nemusíte nic platit .

2023 © Mgr. Martin Kohoutek - Důchodová poradna